Holter ciśnieniowy

DSC 46051-aSynonimy - dobowy pomiar ciśnienia tętniczego, Holter RR.

Przygotowanie do badania - nie jest wymagane. Należy przyjąć codzienne leki.

Aparat Holter RR może zostać zwrócony przez inną osobę. W takim przypadku należy zdjąć emankiet, nie wyjmować baterii i przywieźć urządzenie w umówionym czasie do gabinetu.

Aparat noszony jest przez pacjenta na pasku, Powietrze pompowane jest do mankietu umieszczonego na ramieniu chorego w trymie ustalonym wcześniej przez lekarza, zazwyczaj co 15-30 min w dzień i co 30-60 min w nocy. Mankiet umieszcza się u praworęcznych na lewym ramieniu, u leworęcznych odwrotnie. Pomiary są sygnalizowane krótkimi sygnałem dźwiękowym. Pojedynczy sygnał dźwiękowy sygnalizuje pacjentowi, że za chwilę rozpocznie się pomiar. Należy się wtedy zatrzymać i wyprostować rękę, na której założony jest mankiet. Po wykonaniu pomiaru można wrócić do normalnie wykonywanych czynności. W razie pomiaru błędnego aparat ponownie zasygnalizuje, iż będzie chciał powtórzyć pomiar. Należy wtedy wyprostować rękę i sprawdzić czy mankiet się nie przesunął z miejsca wyznaczonego przy zakładaniu aparatu.

Technika wykonania badania
Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które służy do pomiarów ciśnienia tętniczego w czasie całej doby (także w czasie snu). W porównaniu z tradycyjną metodą pomiaru ciśnienia tętniczego dokładniej obrazuje rzeczywiste ciśnienie chorego oraz rytm zmian ciścienia w zależności od aktywności stresu, pory dnia i nocy.

Zabroniona jest kąpiel, bądź prysznic razem z urządzeniem. Zamoczenie urządzenia spowoduje nieodwracalne uszkodzenie.


Pacjent obowiązany jest prowadzić dzienniczek, w którym należy zapisywać:

  •     o której godzinie się obudził i o której godzinie zasnął,
  •     objawy i zdarzenia, które miały miejsce podczas badania,
  •     godzinę zażycia leków,
  •     czynności wykonywane przez chorego (aktywność fizyczna, okresy odpoczynk, momenty stresujące).

 

Wskazania

  •     ocena skuteczności leczenia hipotensyjnego,
  •     diagnostyka nadciśnienia "białego fartucha" -podwyższone wartości ciśnienia tętniczego związane ze stresem wywołanym wizytą lekarską,
  •     diagnostyka nadciśnienia nocnego (występuje tylko w nocy),
  •     wykrywanie objawowych spadków ciśnienie tętniczego – szczególnie u osób starszych i chorych na cukrzycę.